Darmowe podręczniki dla uczniów klas I-III

Darmowe podręczniki dla uczniów klas I-III

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło darmową ofertę podręczników dla uczniów klas początkowych, dzięki którym wydatki na wyprawkę szkolną są zdecydowanie mniejsze. Uczniowie, korzystający z podręczników oraz dostosowanych do nich zeszytów ćwiczeń, realizują podstawę programową, zgodną z wytycznymi. Uczniowie klas pierwszych, których rocznik zapoczątkował korzystanie z darmowych podręczników, otrzymali nowe egzemplarze, kolejne dwa roczniki uczą się z tych samych podręczników, dysponowanych przez placówkę. Zeszyty ćwiczeń dla każdego rocznika są nowe. 

Jakim systemem realizowana jest podstawa programowa z darmowymi podręcznikami?

Darmowe podręczniki obejmują zintegrowaną edukację polonistyczną wraz z społeczno – przyrodniczą oraz edukację matematyczną. Każda klasa otrzymuje do zrealizowania podręczniki, podzielone na cztery okresy roku szkolnego. Podręczniki, otrzymane przez uczniów we wrześniu, przygotowane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, poruszają tematykę jesienną oraz związaną z nią sytuację w przyrodzie i otoczeniu. Uczeń, realizując program podręcznika, korzysta z jesiennej szaty graficznej, ilustracji oraz tematyki, związanej bezpośrednio z jesienną aurą. Edukacja matematyczna wykorzystuje obecne wokół kolorowe liście, owoce i elementy pogody, aby przybliżać uczniom zagadnienia arytmetyczne i geometryczne. Po około trzech miesiącach, podręczniki wraz z zeszytami ćwiczeń wymieniane są przez placówkę szkolną na część zimową. Uczniowie poprzez kolorystykę i zawarte w podręczniku informacje, wkraczają w tematykę zimową i bożonarodzeniową. Dzięki podręcznikom, podczas lekcji mają kontakt z zasypiającą przyrodą oraz zmianami, jakie zachodzą w przyrodzie. Zaznaczone w podręcznikach zwyczaje i tradycje świąteczne przybliżają uczniom atmosferę zbliżających się Świąt i Nowego Roku. Autorzy podręczników znakomicie wykorzystują aktualną tematykę do przyswojenia przez najmłodszych nowych wiadomości. Gdy zbliża się wiosna, przychodzi czas na trzecią część podręczników, bogatą w zielone, wiosenne akcenty, które uprzyjemniają uczniom radość ze zbliżającej się wiosny. Przed wakacjami uczniowie realizują ostatnią w danym roku szkolnym część podręcznika, skupiając się na letnich motywach, związanych ze zbliżającym się, wolnym od nauki w szkole okresem. 

Czy podręczniki MEN np. Poznaję boży świat są przyjazna uczniom?

Atrakcyjna grafika, odpowiednia ilość merytorycznej wiedzy, ciekawy dobór tekstów, tworzą z podręczników MEN przystępną ofertę dla najmłodszych. Wkomponowane w podręcznikowe strony elementy podobieństw bohaterów podręcznikowych oraz uczniów, zachęcają do nawiązania przez dziecko swoistej relacji z podręcznikiem. Aktualna tematyka, dobre rozłożenie materiału oraz spójność z dostępnymi zeszytami ćwiczeń, to świetny sposób, aby zachęcić uczniów do zgłębiania wiedzy, tym bardziej, że podręczniki nie ustępują kolorystyką i mnogością elementów komercyjnym, dodatkowym pomocom naukowym.